А. Малишко - відомий український поет. "Пісня про рушник"
Тема. А. Малишко – відомий український поет. «Пісня про рушник».
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю поета;
охарактеризувати його пісенну творчість;
розвивати навички виразного читання поезії, її ідейно-художнього аналізу;
виховувати любов до матері, до України, до традицій рідного народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет А. Малишка, бібліотечка його творів; презентація до біографії А. Малишка; рушники.
Найсвятіше слово наше – мати,
Рідна земля, правда і любов!
А. Малишко
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя. Наш урок буде присвячений одному з найяскравіших українських поетів-ліриків, якому випало на долю стати автором найпрекрасніших, найпоетичніших українських пісень, що стали народними. Їх милозвучність, краса і ліризм не залишать байдужими жодну людину. Сподіваюсь, що ви також отримаєте велику насолоду від знайомства з творчістю великого українця.
ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
- Учні презентують заздалегідь виконані завдання.
1 група «Життя і творчість А.С. Малишка»
2 група «Пісенна творчість А.С. Малишка»
3 група «Рушники»
- Слово вчителя.
Найкращою з-поміж Малишкових пісень, а може, й найпопулярнішою є «Пісня про рушник». Вона перекладена тридцятьма п’ятьма мовами світу.
Написана пісня у 1959 році до кінофільму «Літа молоді».
- Складання асоціативного куща.
- Прослуховування «Пісні про рушник» у запису.
- Виразне читання поезії учнями.
- Бесіда.
- Куди проводжала мати свого сина? (У далеку дорогу життя)
- Що помітно у її погляді? (Тривога, смуток, надія на щасливе майбутнє сина)
- Чого бажає мати синові? (Добра у невідомім краю)
- З образом чого в ліричного героя пов’язані найсвітліші спомини про рідну матір, про дитинство і рідний край? (З образом рушника)
- Складання паспорта вірша.
- Визначення теми
o Оспівування любові до матері, її щирих почуттів до своєї дитини
- Визначення ідеї.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
o Утвердження сили материнської та синівської любові.
o Уславлення шанобливого ставлення до матері-святині.
o Материнська любов – оберіг у життєвій дорозі дітей.
o Вишитий рушник – символ майстерності, любові, працелюбності та естетичного смаку української жінки.
- Жанр твору
Пісня
- Визначення художніх засобів твору
- : Рідна мати моя.
- : далека дорога, засмучені очі, незрадлива вірна усмішка, тихий шелест трав.
- : І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.
І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,
І засмучені очі хороші, блакитні твої.
Метафори: цвіте… доріжка, шелест трав, щебетання дібров, оживе і дитинство, й розлука, і вірна любов.
Порівняння: рушник простелю, наче долю.
ІІІ. Підсумок уроку.
- «Мікрофон».
Згадуючи своє дитинство, батьківське піклування і добро, я б написав (ла) пісню про…
- Літературний диктант.
- Назва села, де народився письменник. (Обухів)
- Скільки дітей було у сім’ї Малишко? (Одинадцятеро)
- Чим займався батько, щоб прогодувати велику сім’ю? (Шевцюванням, ходив на заробітки в південні області України)
- На якому інструменті навчився грати А. Малишко? (Гармонь)
- Куди вступає навчатися А. Малишко після закінчення семирічки? (До Київського медтехнікуму, згодом до Київського державного університету ім. Т. Шевченка)
- Назвіть роки служби у Червоній армії (1934-1938)
- Назвіть газети, де Малишко працює військовим кореспондентом («Красная Армия», «За честь Батьківщини», «За радянську Україну»)
- Де працює після війни? (Редактором журналу «Дніпро»)
- До якого кінофільму була написана «Пісня про рушник»? («Літа молоді»)
- Хто написав музику до «Пісні про рушник»? (П. Майборода)
- Коли помер А. Малишко? (17 лютого 1970 року)
- Де поховано А. Малишка? (На Байковому кладовищі у Києві)
IV. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
V. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять «Пісню про рушник»; написати твір-мініатюру «Рушники у житті моєї родини».