А. Малишко - відомий український поет. "Пісня про рушник"

14.01.2016 10:34

Тема. А. Малишко – відомий український поет. «Пісня про рушник».

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю поета;

охарактеризувати його пісенну творчість;

розвивати навички виразного читання поезії, її ідейно-художнього аналізу;

виховувати любов до матері, до України, до традицій рідного народу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет А. Малишка, бібліотечка його творів; презентація до біографії А. Малишка; рушники.

 

Найсвятіше слово наше – мати,

Рідна земля, правда і любов!

А. Малишко

 

Хід уроку

 

І. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя. Наш урок буде присвячений одному з найяскравіших українських поетів-ліриків, якому випало на долю стати автором найпрекрасніших, найпоетичніших українських пісень, що стали народними. Їх милозвучність, краса і ліризм не залишать байдужими жодну людину. Сподіваюсь, що ви також отримаєте велику насолоду від знайомства з творчістю великого українця.

 

ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Учні презентують заздалегідь виконані завдання.

1 група «Життя і творчість А.С. Малишка»

2 група «Пісенна творчість А.С. Малишка»

3 група «Рушники»

  1. Слово вчителя.

Найкращою з-поміж Малишкових пісень, а може, й найпопулярнішою є «Пісня про рушник». Вона перекладена тридцятьма п’ятьма мовами світу.

         Написана пісня у 1959 році до кінофільму «Літа молоді».

  1. Складання асоціативного куща.

 

 

  1. Прослуховування «Пісні про рушник» у запису.
  2. Виразне читання поезії учнями.
  3. Бесіда.
  • Куди проводжала мати свого сина? (У далеку дорогу життя)
  • Що помітно у її погляді? (Тривога, смуток, надія на щасливе майбутнє сина)
  • Чого бажає мати синові? (Добра у невідомім краю)
  • З образом чого в ліричного героя пов’язані найсвітліші спомини про рідну матір, про дитинство і рідний край? (З образом рушника)
  1. Складання паспорта вірша.
  1. Визначення теми

o   Оспівування любові до матері, її щирих почуттів до своєї дитини

  1. Визначення ідеї.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

o   Утвердження сили материнської та синівської любові.

o   Уславлення шанобливого ставлення до матері-святині.

o   Материнська любов – оберіг у життєвій дорозі дітей.

o   Вишитий рушник – символ майстерності, любові, працелюбності та естетичного смаку української жінки.

  1. Жанр твору

Пісня

  1. Визначення художніх засобів твору
  2. : Рідна мати моя.
  3. : далека дорога, засмучені очі, незрадлива вірна усмішка, тихий шелест трав.
  4. :        І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

 

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші, блакитні твої.

Метафори: цвіте… доріжка, шелест трав, щебетання дібров, оживе і дитинство, й розлука, і вірна любов.

Порівняння: рушник простелю, наче долю.

 

ІІІ. Підсумок уроку.

  1. «Мікрофон».

Згадуючи своє дитинство, батьківське піклування і добро, я б написав (ла) пісню про…

  1. Літературний диктант.
  1. Назва села, де народився письменник. (Обухів)
  2. Скільки дітей було у сім’ї Малишко? (Одинадцятеро)
  3. Чим займався батько, щоб прогодувати велику сім’ю? (Шевцюванням, ходив на заробітки в південні області України)
  4. На якому інструменті навчився грати А. Малишко? (Гармонь)
  5. Куди вступає навчатися А. Малишко після закінчення семирічки? (До Київського медтехнікуму, згодом до Київського державного університету ім. Т. Шевченка)
  6. Назвіть роки служби у Червоній армії (1934-1938)
  7. Назвіть газети, де Малишко працює військовим кореспондентом («Красная Армия», «За честь Батьківщини», «За радянську Україну»)
  8. Де працює після війни? (Редактором журналу «Дніпро»)
  9. До якого кінофільму була написана «Пісня про рушник»? («Літа молоді»)
  10. Хто написав музику до «Пісні про рушник»? (П. Майборода)
  11. Коли помер А. Малишко? (17 лютого 1970 року)
  12. Де поховано А. Малишка? (На Байковому кладовищі у Києві)

 

IV. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

 

V. Домашнє завдання.

         Вивчити напам’ять «Пісню про рушник»; написати твір-мініатюру «Рушники у житті моєї родини».