Т.Г. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало»

23.11.2014 13:32

Тема. Т.Г. Шевченко. Творче життя поета. «Мені тринадцятий минало».

Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях поета;

проаналізувати його автобіографічний твір;

формувати та розвивати навички комунікативної, інформаційної компетентності учнів;

виховувати почуття гуманізму та оптимізму як головних рушійних сил у житті, прищеплювати риси доброти і співчуття.

                   Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, презентація «Життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка», аудіозапис твору «Мені тринадцятий минало».

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

         Бесіда.

-         Що вам відомо про Т.Г. Шевченка?

-         Які поетичні твори Тараса Григоровича ви вчили у попередніх класах?

-         Що ви пам’ятаєте про викуп Т.Г. Шевченка з кріпацтва?

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1.Перегляд презентації «Життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка» (самостійно виконана окремими учнями).

2.Робота з підручником.

-         Що нового довідалися із побаченого та прочитаного?

-         Як зараз вшановують пам'ять поета?

3.Виразне читання поезії Т.Г. Шевченка «Мені тринадцятий минало» учителем напам’ять.

4.Бесіда.

-         Про що вам думалося, що уявлялося, коли ви слухали поезію?

-         Чи всі слова зрозумілі?

5.Словникова робота.

До паю – на обід;

приязно – добре;

рай – тут: благодатне, гарне місце;

помарніло – потемніло, поблідло, захмарилося;

плоскінь – рослина, з якої потім робили прядиво, нитки й ткали полотно.

6.Робота в парах.

Поділити текст поезії на частини і дібрати до кожної із них заголовок.

Орієнтовний план.

1.     Малому Тарасику приязно і весело було.

2.     Гірка реальність.

3.     Зустріч із дівчиною.

4.     Усе бридня!

7.ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ. «Мозковий штурм».

-         Чи можемо ми стверджувати, що ліричний герой є автопортретом поета?

8.Робота за ілюстрацією.

-         Чи точно художник проілюстрував, на вашу думку, зміст поезії «Мені тринадцятий минало»?

-         Який фрагмент із твору зображено?

IV. Закріплення знань, умінь та навичок.

Розгадування кросворда.

-         Відгадавши кросворд, у виділеному вертикальному рядку ви прочитаєте назву першої поетичної збірки Т.Г. Шевченка.

1.     Що вибирала дівчина при дорозі? (Плоскінь)

2.     Як спочатку молилося хлопчику-пастушку? (Приязно)

3.     До кого звертався у своїх молитвах сирота? (Бог)

4.     Що втерла дівчина, прийшовши втішити хлопчика? (Сльози)

5.     Як називає поет місце, де людині добре? (Рай)

6.     Який художній засіб ужитий у виразі «рай запалило»? (Метафора)

Відповідь: Кобзар.

V. Підбиття підсумку уроку.

         Інтерактивна вправа «Продовжіть речення».

Поезія «Мені тринадцятий минало» вразила мене…

VI. Домашнє завдання.

         Навчитися виразно читати, аналізувати вірш; скласти усний твір «Коли і кому я останній раз простягнув руку допомоги».

         Підготувати повідомлення про тополю як символ України.